Statystyki podają, że liczba małżeństw spada, rozwodów rośnie, a główną przyczyną rozwodów w Polsce jest niezgodność charakterów. Jednak w większości spraw rozwodowych istnieje więcej niż jedna przyczyna rozpadu małżeństwa.
Ty nie jesteś przypadkiem statystycznym, Twoja sprawa jest indywidualna i wymaga uwagi, wymaga przygotowania. Sprawy rozwodowe są szczególne, przeważnie bowiem oznaczają duży wysiłek emocjonalny i reorganizację życia.
Nie lekceważ sytuacji, w której się znajdujesz. Nawet jeśli w Twojej ocenie wyłączną przyczyną rozpadu Twojego małżeństwa było niedochowanie wierności małżeńskiej, Twój małżonek/Twoja małżonka może mieć zupełnie inny punkt widzenia.
Jeśli masz wątpliwości co do swojej sytuacji, po prostu umów się na konsultację. Poznasz inny punkt widzenia. Może Cię zainspiruje.
Poprowadzę Twoją sprawę z zaangażowaniem, dyskrecją i wyczuciem. Rozwód to często duże przedsięwzięcie organizacyjne, wymagające udziału nie tylko prawnika, ale także innych specjalistów, którzy udzielą Ci koniecznego wsparcia, np. psychologicznego. Współpracuję z psychologami, trenerami rozwoju osobistego i innymi specjalistami, którzy pomogą Ci przejść przez ten trudny okres.
Nie każdy małżonek jest skłonny do poszukiwania rozwodowego kompromisu, nawet ze względu na dobro swoich dzieci. Ale jeśli tylko dostrzegasz szansę na uzgodnienie z małżonkiem warunków rozwodu i wypracowanie porozumienia wychowawczego dotyczącego Waszych wspólnych dzieci, może to znacznie przyspieszyć uzyskanie rozwodu. Na każdym etapie Twojej sprawy warto rozważyć pośrednictwo mediatora. Będę Cię wspierać w trakcie mediacji i w toku prac nad porozumieniem wychowawczym.
Jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, każdy z małżonków może żądać, by sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. W każdej sprawie o rozwód sąd będzie ustalał, czy nastąpił zupełny zanik więzi duchowych, fizycznych i gospodarczych między małżonkami i czy jest on trwały, czy też może jest jeszcze szansa na powrót do zerwanych więzi i restytucję małżeństwa.
Nawet jeśli nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżonków, rozwód jest niedopuszczalny:
Ustalenie winy w rozkładzie pożycia ma znaczenie przede wszystkim dla określenia ewentualnego obowiązku alimentacyjnego. O możliwych konsekwencjach finansowych orzeczenia rozwodu w zakresie winy rozkładu pożycia przeczytaj tutaj. Gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, rozwód nie jest dopuszczalny, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Rozwodowe porozumienie wychowawcze to sformułowane na piśmie ustalenia małżonków/rodziców o sposobie wykonywania przez nich władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Jego sporządzenie nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak małżonkowie nie spiszą porozumienia wychowawczego decyzja o władzy rodzicielskiej po rozwodzie będzie należeć do sądu. Podobnie decyzja o kontaktach rodziców z dzieckiem po rozwodzie, chyba że rozwodzący się małżonkowie złożyli zgodny wniosek, by sąd nie orzekał o kontaktach. Więcej na temat zasad orzekania przez sąd o władzy rodzicielskiej w wyroku rozwodowym przeczytasz na stronie Władza rodzicielska.
ROZWÓD i SEPARACJA przed sądem – co się zmieni?
Czy prawo do rozwodu i separacji zostanie ograniczone?
Od lipca 2018 r. trwają konsultacje nad projektem ustawy opracowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ustawa ma wprowadzić kilka ważnych zmian do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz przepisów proceduralnych w tym zakresie. Projekt przewiduje wprowadzenie tzw. rodzinnego postępowania informacyjnego.